90 (212) 210 10 10

Endüstriyel Tasarım

Bölüm Hakkında

Endüstriyel Tasarım Bölümü, uyguladığı eğitim programları ile sorgulayan, araştıran, yüksek iletişim becerilerine hakim, empati kurabilen, üç boyutlu ve süreç odaklı düşünebilme yeteneğine sahip, çözüm odaklı, ekip çalışması içerisinde yer alabilen ve farklı disiplinlerle işbirliği yapmaya açık, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli endüstriyel ürün tasarımcılarını yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Endüstriyel Tasarım Bölümü, yetiştirdiği tasarımcılarla insanın günlük yaşam konforunu ve kalitesini artıran, endüstriyel süreçlerle üretilen geniş yelpazadeki ürünlerin tasarlanmasını amaçlar. Bölümün misyonu öğrencilerin bu günü yaşarken gelecek için düşünen ve yarını biçimlendirmeye çalışan birer tasarımcı olarak yetişmeleridir. Endüstriyel Tasarım Bölümü’nün kapsamı, seri üretim ile üretimi gerçekleştirilebilecek her türlü ürünün, kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmasıdır.

 

Çalışma Alanları

Endüstriyel Tasarımcılar sahip oldukları niteliklerle, uygulama alanlarıyla ilgili tüm özel ve kamu kuruluşlarının yanı sıra kendi kurdukları danışmanlık firmalarında tasarım, uygulama, araştırma ve geliştirme, denetim ve kontrollük, danışmanlık, bilirkişilik ve eğitim faaliyetlerinde görev alabilirler.

 

Dersler Hakkında

Eğitim sürecinde, öğrencilerimizin endüstri ile ilişkiler kurarak pratik bilgilerini artırması ve endüstrinin gerçek ihtiyaçlarıyla tanışmaları sağlanmaktadır. Disiplinler arası bir yaklaşımla kavranabilecek olan tasarım olgusu, takım çalışması disiplini ile bilimsel ve teknik bilgiye sahip olmayı gerektirir. Yeni teknolojileri ve bilgileri insanların kullanımı için akılcı ürünler haline dönüştürürken, endüstri ürünleri tasarımcıları özgün kimlikleri ile de etkin olmak zorundadırlar. Bu gereksinimleri karşılayabilmek için, Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerine bahsedilen kapsamda formasyon sağlayabilecek bir eğitim programı oluşturulmuştur. Öğrenciler tasarım projeleriyle, yaratıcılıklarını ve teknik bilgilerini geliştirirken; aynı zamanda araştırma, planlama, yöntem bilim, ergonomi, tasarım tarihi, malzeme ve üretim teknikleri, tasarım yönetimi gibi derslerle kuramsal bir altyapı da kazanmaktadırlar.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi içerikleri için tıklayınız.

Endüstriyel Tasarım BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Endüstriyel Tasarım BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı