Sanat Tasarım Fakültesi

stf.nisantasi.edu.tr

Müzik

Üniversitemiz,  müziğin soyut ve somut değerleri bütünleştirici bir felsefe olduğu gerçeğinden yola çıkmaktadır. Bu bağlamda özgün duygu ve düşüncelerin müzikal aktarımını gerek yalın dinletiler gerekse film, reklam müziği, müzikaller ve sahne sanatları gibi farklı disiplinler ile birlikte gerçekleştirmek eğitimimizin temel hedefidir.

Sanat ve kültür endüstrisi içinde uzmanlık alanı olan film, reklam müzikal ve sahne sanatları müzikleri bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olan özel alanlardır. Eğitimimiz, bu alanlarda kendilerine rahatlıkla yer bulabilecek nitelikte öğrenciler yetiştirmek ya da yeteneklerini, müzik altyapılarını üniversite eğitimi ile üst seviyelere çıkarmak isteyen öğrenciler için onların istek ve yeteneklerini de göz ününe alarak, kişiye odaklı bir şekilde biçimlenmiştir.

Kompozisyon, çalgı ve ses olmak üzere temel üç alanda yoğunlaşan bölüm dersleri alanında ulusal ve uluslararası yetkinliğe sahip müzisyen eğitmenlerce verilecektir.

Öğrenciler ilk yıl solfej, armoni, yardımcı piyano,  şan ve koro gibi alt yapı dersleri ile temel müzik eğitimi alırlar. Klasik Müzik, Geleneksel ve Makamsal Müzik, Popüler Müzik, Caz Müziği, Akustik, elektronik, Elektro-Akustik Müzik, Film Müziği , Reklam Müziği, Sahne Sanatları Müziği, Müzikal, temel derslerdir. Müzik ve Terapi, Müzik tarihi, Müzik ve Diğer Sanatlar, Estetik, Beden dili ve iletişim Becerileri, Diksiyon, Müzik Endüstrisi Yönetimi gibi dersler, müzik alanında usta isimlerin katılacağı müzik atölyeleri ve seminerlerle desteklenecektir.

Müzik bölümü öğrencileri öğrenim sürelerini tamamladıktan sonra bireysel olarak yetiştikleri alanlarda, çeşitli müzik topluluklarında performans sunumları yapabilirler. Sinema, Televizyon ve sahne sanatları alanlarında müzik tasarımcıları, kompozitör, eğitmen olabilirler, müzik endüstrisinde yapımcı olarak yer alabilirler. Akademik kariyer de müzik bölümü mezunları için eğitim ve çalışma alanı olarak ihtiyaç duyulan bir alandır. Müzik bölümü özel yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

Nişantaşı Üniversitesi Müzik Lisans Programı müfredatı 8 dönem boyunca sonunda etkin, üretken, etkileşime açık, işbirliğine açık, yaşadığı ortamı anlayan ve geliştiren insanlar olarak mezun olacaktır. Öğrenciler Tonal Müzik Teorisi Ve Solfeji, Makam Teorisi Ve Solfeji, Çalgı gibi dersleri yanı sıra zorunlu Kulak Eğitimi, Dünya Müzik Tarihi Ve Müzik Felsefesi dersleri ile günümüz teknolojisine hâkim, müziğin yazımından dinleyiciye temas eden sürece kadar etkin ve söz sahibi bireyler olarak mezun olacaklardır.

Müzik Bölümü 8 yarıyıllık ders programı ve Bologna bilgi paketi için TIKLAYINIZ.
BÖLÜMÜMÜZ Akademik Kadro Vize Programı Final Programı Ders Programı
DUYURULAR
SON HABERLER
YAKLAŞAN ETKİNLİK
0